28 квітня в Житомирській обласній державній адміністрації відбулась презентація екологічно-просвітницького маршруту «Священні криниці Словечансько-Овруцького кряжу»

 

 

За ініціативи доцента кафедри екології та географії Житомирського державного університету імені Івана Франка, кандидата біологічних наук Івана Хомяка та за підтримки Управління екології та природних ресурсів Житомирської обласної державної адміністрації було проведено презентацію еколого-просвідницького маршруту «Священні криниці Словечансько-Овруцького кряжу».

«Питання проведення еколого-просвітницької роботи та розвиток туризму, збереження природних середовищ Полісся є важливою природоохоронною ініціативою, яка знайшла своє рішення у реалізації нового екологічно-просвітницького маршруту «Священні криниці Словечансько-Овруцького кряжу» - зазначив заступник начальника Управління екології та природних ресурсів Микола Семенюк.

 «Презентуємо маршрут та запрошуємо долучитись всіх зацікавлених. Як відомо, складові екологічного туризму та збереження навколишнього прямопропорційно взаємопов’язані та повинні розвиватися однаковими темпами» -  наголосив Іван Хом’як.

План заходів щодо популяризації даного маршруту отримав підтримку Житомирської облдержадміністрації та Овруцької міської ради.

 

Інформація з матеріалів презентації: Словечансько-Овруцький кряж унікальне місце на планеті. Академік П.А.Тутковський писав про нього: «Таємнича легендарна країна, про яку складено стільки легенд і переказів… Ця країна ховає в собі велику кількість особливих, інколи величних, особливо геологічних та географічних явищ – цілу гамму чудес, що нагадує в мініатюрі Єловстоунський парк в штаті Каліфорнія, США». За кілька десятків років до чудес геологічних завдяки роботам Г.Смика додались чудеса ботанічні.

На сьогодні флора кряжу нараховує 1282 види. І нові чудові знахідки відбуваються весь час. Так в 2009 році було знайдено прекрасну орхідею Зозулині черевички.

Природа кряжу утворює чудові неповторні ландшафти, які радують око подорожнього. Хвиляста рівнина вкрита плямами полів і лісів а в долинах річок розкинулись великі і малі села. Якщо дивитися з висоти польоту реактивного літака, то на сході ми бачимо поля покриті химерними візерунками вкритих лісами балок. На заході – суцільні лісові масиви, серед яких де не де розташовані невеличкі села та хутори.

Історія кряжу багата і багато в чому загадкова. Вона починається в часи палеоліту. Тут ми можемо бачити сліди поселень і поховань вік яких перевищує 6 тисяч років. Жоден історичний період не оминув кряж стороною. Повсюдно зустрічаються курганні могильники і городища. Місцеве населення мало міцні торгівельні зв’язки із усією Ойкуменою. Тут ми знаходимо скарби римських монет і давньогрецькі амфори. Знаємо про знахідки місцевих прясел із пірофіліту на території Португалії, тканини для тог римських патриціїв та імператорів та рідке мило в сучасній Італії. В Х столітті ця територія відіграла ключову роль в приході князя Володимира на київський престол та формуванню династії рюриковичів. Тут шукали загадки прадавньої магії експедиції Ананербе і в західній частині діяла Олевська республіка – праобраз знаменитої УПА.

Історичні зв’язки із світом не сильно порушили автентичну культуру місцевих жителів. Вони розмовляють діалектом, який за словами професора М.В. Никончука, є найбільш добре збереженою праслов’янською мовою. Їхні магічні ритуали захоплюють дослідників.

 

План робіт щодо упорядкування лісових криниць та окремих елементів маршруту.

1)            Розміщення на найближчих лісових дорогах вказівників, щодо відстані та напряму руху до лісових криниць. Необхідні матеріали: стовпчики 9 шт. таблички із необхідним текстом.

2)            Маркування елементів маршрутів Необхідні матеріали: фарба білого, червоного, зеленого та жовтого кольорів

3)            Упорядкування стежок, які ведуть до криниць. Необхідні матеріали: лопати, сокири, граблі, рукавиці, пакети для сміття, за потреби гравій або відсів.

4)            Упорядкування території навколо криниць:

·               Прибирання території: Необхідні матеріали: лопати, сокири, граблі, рукавиці, пакети для сміття.

·               Організація рекреаційної зони. Побудова столика і двох лавок під навісом, місця для розведення вогнища, місця для сміття, туалет. Необхідні матеріали: пиломатеріали, цвяхи, плотницький інструмент.

5)            Розчистка криниці:

·               Розчистка дна криниці з можливим його поглибленням. Необхідні матеріали: лопати,за потреби криничні круги відповідного діаметра.

·               Формування системи відведення і самоочищення води. Необхідні матеріали: лопати, пиломатеріали або бетонні труби.

·               Побудова навісу над криницею. Необхідні матеріали: пиломатеріали, цвяхи, плотницький інструмент.

·               Спорудження системи набирання води. Необхідні матеріали: пиломатеріали, цвяхи, плотницький інструмент, трос або ланцюг, посудина.

 

Під час презентації в червні 2021 року планується проходження частини маршруту (між криницями), відпочинок в рекреаційній зоні «Урочище Мощаниця» та упорядкування криниці № 9 або за технічної можливості і №11. Альтернативний варіант: криничка в селі Клинець, новостворювана рекреаційна зона і криничка №5 в долині Іллімки.

 

 

 

 

Загальна характеристика маршруту

Протяжність маршруту: 100 км.

Варіанти проходження маршруту:

·        Пішохідне (три дні із ночівлею в долині річки Татаринка та урочищі Мощаниця).

·        Велосипедне (один або два дні за бажанням із ночівлею біля села Рудня-Франківка)

·        Автомобільне (із комбінуванням окремих фрагментів із пішохідними).

·        Фрагментарне (відвідування окремих частини маршруту чи його об’єктів)

 

 

 

Відеоматеріали презентації можна переглянути за посиланням: https://www.facebook.com/odazt/videos/314521603572383/